Langston Hughes

Langston Hughes (d. 1 Şubat 1902 – ö. 22 Mayıs 1967) Amerikalı şair.

Yaşadığı dönemin önde gelen siyahi şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Harlem Rönesansı’nın en önemli şairlerinden Langston Hughes 1902’de Missouri Joplin ‘de doğdu. Küçük yaşta annesi ve babası ayrıldığından onu büyükannesi yetiştirdi. Büyükannesinin Frederick Douglas ve Sojourner Truth hakkında anlattığı hikâyelerden etkilendi. Onu “Crisis” dergisinin yöneticisi Web Du Bois ile tanıştıran da büyükannesiydi.

“Crisis” dergisi NAACP ‘nin (Siyahların İlerlemesi için Ulusal Örgüt) yasal yayın organı idi. 1921-1922 yılları arasında Hughes Colombia Üniversitesi’nde okudugu Maden Mühendisliğini bıraktı. Harlem müziği, dansı ve entelektüel yaşamı onun için herşey olmuştu. “Crisis” dergisine daha çok şiir yollamaya başladı. 1926 yılında ilk şiir kitabı “The Weary Blues” Harlem’i anlatıyordu.

Hughes, şiirlerinde Harlem’deki blues barlardan etkilendiğini söylemişti. Caz’ın, blues’un ve sprituals’un ritmi yansıyor şiirlerine. 1927’de Zora Neale Hurston ve başka yazarlarla birlikte çıkardığı “Fire”, Afro-Amerikan kültürünü konu alan bir dergiydi.

1920’lerde Harlem Rönasansı ile yaratıcı bir dönem başlamıştı. Harlem “siyahlar için kendileri olabilecek bir yer olarak” simgesel nitelik kazanmıştı. Bu dönemin yazarları, siyah kültürü ile insanının güzel olduğunu göstermeye çalıştılar.

Arna Bontemps, Hughes için “özgün caz ozanı” diyor. 1967 yılında yaşama veda eden Hughes son yıllarında şiirlerini caz eşliğinde okumuştu. Cenaze töreni caz grubuyla yapıldı

zenci

ben bir zenciyim
gecenin karanlıkları kadar siyahım
afrika’nın derinlikleri kadar siyah

ben esirim
cesar eşiğini temiz tutmamı söyledi
washington’un çizmelerini ben sildim.

ben bir işçiydim
benim elimin altında yükseldi o piramitler
woolworth binasının harcını ben yaptım.

ben şarkıcı idim
cazı çıkaran ben
afrika’dan georgia’ya kadar türküler yaktım.

ben kurban edildim
kongo’da ellerimi kesti belçikalılar
texas’da gene beni linç ediyorlar.

ben bir zenciyim
gecenin karanlıkları kadar siyahım
afrika’nın derinlikleri kadar.

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir