Sağlık

Çocuklar için Diş Fırçalama Alışkanlığı

0

Çocuklar için Diş Fırçalama Alışkanlığı kazandırmak oldukça güçtür. Unutmayalım ki, küçük yaşta öğrendiğimiz bilgileri gelecek yaşamımıza da yansıtıyoruz. İleri yaşlarda bu alışkanlığı kazanmak oldukça zor olabilir. Sonuçta atalarımızın dediği ağaç yaşken eğilir sözünü de unutmamak gerek.

Diş fırçalamak, kalıcı ve sağlıklı dişlerin oluşumunda önemli bir rol oynar. Çocuklarınızı en az 6 ayda bir diş hekimine götürerek gerekli kontrolleri yaptırın.

Aile büyükleri çocuklara her zaman rol-model olmuşlardır. Ebeveynler eğer dişlerini fırçalamıyorlarsa çocuğun da bu alışkanlığı alması zor olabilir. Ebeveynler çocukları ile dişlerini fırçaladıkları takdirde bu alışkanlık çok kolay gelişecektir. Çocukların sevdikleri film karakterlerinden oluşmuş olan diş macunu ve diş fırçası almak işleri kolaylaştıracaktır. Farklı renklerde macun ve diş fırçası kullanmak çocuğunuzun hoşuna gidecek ve bunu günlük bir oyun haline getirecektir.

Çocuğunuz eğer abur cubur çok tüketiyor ve buna engel olamıyorsanız en basit çözümlerden biri; ufak bir ayna sayesinde çocuğunuzun dişlerini onlara gösterin. Dişlerini fırçalamasını sağlayın tekrar dişlerini ayna yardımı ile gösterdikten sonra aradaki farkı ve abur cuburun dişler üzerindeki etkilerinden bahsedin. Çocuklar için diş fırçalama kolay gibi görünmüyor ama çocuklar alıştıktan sonra siz söylemezseniz de kendileri her yemek yada bir şey yiyip içtikten sonra kendileri fırçalayacaktır.

Banyoya, çocuklarınızın boyunun yetişebileceği bir yer yapın. Diş fırçalama alışkanlığı bu sayede daha kolay olacaktır. Kendileri tek başına yaptıkları durumlar alışkanlık kazanmalarını sağlayacaktır. Çocuklar dişlerini fırçaladıktan sonra onlara küçük sürprizler yapın ve güzel göründüklerinden bahsedin. Bu motive çocuklar için diş fırçalama alışkanlığı kazandıracaktır.

İstanbul Tiyatro Festivali

Previous article

La Casa De Papel

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Sağlık