Wikipedia Türkiye’de

Wikipedia Türkiye‘de açılıyor! Anasaya mahkemesinin hak ihlali saydığı gerekçeli kararı açıklamasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafınca erişime açılacak.

Wikipedia Türkiye’de neden kapatıldı ?

E-Ansiklopedi olan Wikipedia, 26 Nisan 2017 günü Türkiye’de engellendi. Engellendikten sonra Prof. Dr. Yaman Akdeniz ve Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak tarafından Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulunmuşlardı. Başvurunun sonucunda Wikipedia, iki (2) sebepten dolayı engellendiği ortaya çıktı. ‘Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi’ (Foreign involvement in the Syrian Civil War) ve ‘Devlet destekli terörizm’ (State-sponsored terrorism) nedenlerinden dolayı Wikipedia Türkiye’de engellendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim (BTK) sitesinde: “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.” şeklinde bilgi yer almıştı.

Wikipedia Türkiye’de açılıyor !

Wikipedia, Anayasa mahkemesinin hak ihlali saydığı gerekçeli kararı resmi gazetede yayınlandı.

Wikipedia açılma kararı, Anayasa mahkemesinin 6’ya karşı 10 oy üstünlüğüyle alındı. Mahkemenin almış olduğu karar BTK ya iletilmesinden sonra açılacak.

Yayımlayan

1 Reply to “Wikipedia Türkiye’de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir