Muhammed: Allah’ın Elçisi Film Eleştirisi

Muhammed: Allah’ın Elçisi Muhammad: The Messenger of God) İran’da gösterime girdikten 1,5 yıl sonra ülkemizde 28 Ekim 2016’da vizyona girdi. Yönetmenliğini dünyaca ünlü Mecid Mecidi’nin yaptığı film İran yapımı olmakla beraber aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti tarihinin en pahalı filmi olma özelliğini taşıyor. Filmin müziklerini ‘’Müzik Fırtınası’’ lakaplı Oscar ödüllü Hint besteci Allah Rakha Rahman, görüntü yönetmenliğini ise Oscar ödüllü İtalyan Vittorio Storaro üstlenmiştir.

Filmin senaryosu üzerinde iki yıl çalışılmış ve çekimleri beş yıl almıştır. İran’ın Kum şehri yakınlarına filmin platosunun  kurulması  ise yaklaşık üç yıl sürmüştür. Dönem Mekke’sinin tamamı platoya kurulmuştur. Film, Muhammed (s.a.v.)’in doğumundan önceki dönemi yansıtan kısa zaman diliminden on iki yaşına kadar olan yaşamını anlatmaktadır. Film, biyografi tarzında olup yer yer içinde dram ve aksiyon sahneleri de barındırmaktadır. Filmin süresi üç saattir.

Mecidi, kendine has sinematografik tarzı ile perdeye yansıttığı bu filmde, duygu atmosferini Hintli bestekar A.R. Rahman’ın müzikleriyle ve insanı büyüleyen görselliğini de İtalyan görüntü yönetmeni Vittorio  ile oluşturmuş, dünya çapında ses getirecek bir film ortaya çıkarmışlardır.  Mustafa Akkad’ın yönettiği Cağrı (The Message) filminden sonra çekilen Hz. Peygamber’in hayatını konu alan en ciddi yapıttır. Mecidi, bu film ile birlikte dünya sinemasına ve İslam tarihine çok önemli bir başyapıt kazandırmıştır. 

Son yıllarda çekmiş olduğu çocuk filmleriyle çocukların duygularını ön plana çıkaran Mecidi,  bu filmle de başarılarını taçlandırmış, bizi Hz. Muhammed (s.a.v.)’in çocukluk dünyasına götürerek o yılları daha iyi anlamamızı sağlamıştır.

Mecidi, İslam’a karşı oluşturulan olumsuz eleştirilere ve Avrupa’da oluşan İslamofobi’ya karşı çekmiş olduğu bu etkileyici filmle cevap veriyor. Film baştan sona hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi ve barışı vurguluyor.  

Muhammed: Allah’ın Elçisi filminde, Hz. Peygamber’in, amcası tarafından satılacak olan köle bir kadının çocuklarından ayrılacağını öğrenmesi üzerine amcasına kölenin borcunu ödeyerek kadını azad ettiği sahne, Mecidi’nin Peygamberin merhamet duygusunu ön plana çıkarma isteğinin göstergesidir.

Muhammed: Allah’ın Elçisi Filminin Eleştirisi

Film, efektleri, görselliği ve her bir karesi ile seyirciyi başka bir dünyaya ortak ediyor. Filmin genelinde gösterilen beyaz ışığın, İslamiyet’in temizliğini, berraklığını ve saflığını temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Filmin üç saat gibi uzun bir süre olmasından ve sahnelerin iç içe geçmesinden dolayı Mecidi,  seyirciyi de bazı sahnelerde filme ortak ederek hikayeden koparmak istememiş ve sahneleri seyircinin gözüyle göstermiştir. 

Filmde geçen Yemen Kral’ı Ebrehe’nin askerleri ile  Habeşi dilinde konuşması, seyirciye o dönemi adeta yaşatıyor, fil sahnesi ve ebabil kuşlarının olduğu sahneyle de Hz. Peygamber’in -daha doğmadan- gelişini müjdeleyen mucizeler vurgulanmış oluyor. İtinayla yapılmış film müzikleriyle de o zamanki atmosfere daha fazla giriyorsunuz.

Mecidi, İslami değerler açısından sakıncaları olduğunu düşündüğü için, Hz. Muhammed (s.a.v.)’i fiziksel olarak yansıtırken yüzünün tamamını göstermemiştir. Yalnız Hz. Peygamber’in altılı yaşlarda bir deve üzerindeyken kapalı olan yüzünden sadece gözlerini -onu da ellerinin arasından- vermiş, bazı sahnelerde de yer yer ayakları ve ellerini göstermiştir. Sahnelerin çoğunda Hz. Peygamber’in uzun saçlarını ve sırtını fiziki olarak ilk kez gösteren Mecidi, bu çekim tarzıyla çok büyük bir risk almıştır. Sınırları oldukça zorlayan ünlü yönetmen bir kaç sahnede de Hz. Peygamber’in saçlarının arasından yanaklarını seyirciye ustalıkla göstermiş, bütün bunlara rağmen filmde Hz. Peygamber’i konuşturmamış, konuşma sahnelerini alt yazı olarak belirtmiştir.

Günümüzün ortak değerlerine de değinen filmde son zamanlarda dünya insanlığının problemi olan çocuk cinayetleri ve tecavüzlerini de çok etkili bir sahne ile seyirciye sunmuştur. Hz. Peygamber’in, kız çocuğu olduğu için utanç duyan ve onu öldürmek isteyen bir babaya vermiş olduğu ders, insanı çarpıyor, seyirciyi vicdani bir sorgulamaya itiyor. Hz. Peygamber kızın babasına,  ‘’kız çocuklarının cennet kapısı’’ olduğu ve ‘’kız çocuklarının rahmet’’ olduklarını söyleyerek, onlara ne kadar değer verilmesi gerektiğini vurgular.  Keyifli ve öğretici bu filmi izlemeniz dileğiyle…

Muhammed: Allah’ın Elçisi filmi, bir üçleme seri olduğu için ilk filmde sınırları zorlayan Mecidi’nin gelecek olan iki bölümde Hz. Peygamber’i gösterip göstermeyeceği ya da nasıl göstereceği seyircide  şimdiden merak uyandırıyor.

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir