Avcı ve Ayının Komik Hikayesi

Avcının biri bir gün avdan dönerken kahveye uğramış. Kendisine güzel okkalı bir sade kahve söylemiş. Kahvesini yudumlarken av macerasını anlatmaya başlamış:

– Sessiz sakin bir şekilde ormanda yürüyorum. Ceylanları geyikleri gözetliyorum. Nasıl dikkatliyim birden karşıma kocaman bir ayı çıkmaz mı ?

Silahımı doğrultacak vakit bulamadım. Daha sonra arkama bakmadan koşmaya başladım. Öyle hızlı koşuyorum ki önümdeki ağaçları göremiyordum. Ayı benden daha hızlı koşuyordu. Bir ara ayının nefesini ensemde hissediyordum. Arkama bakayım derken baktım ayının ayağı kaydı ve düştü. Bunu görünce ben mesafeyi açmak için daha hızlı koşmaya başladım. Tam rahatladım mesafeyi açtım derken arkama baktım bakmaz olaydım ayı ayağa kalkmış ve daha hızlı koşuyordu.

Ayı elini uzatsa ensemden yakalayacak. Sırtımda pençeleri hissettiğimi düşündüğüm anda tekrar ayının ayağı kaydı düştü. Ne kadar çok şanslıyım diye düşünmeye başladım. Yüzüm gülüyor diğer taraftan da koşuyorum. Nefes nefese kalmama rağmen fırsat bu fırsat dedim ve son nefeste koşmaya başladım. Mesafeyi açtıkça açıyordum. Durup nefes alayım dedim. Arkama bakmama kalmadı ki ayı tekrar ayaklanmış ve hızlı bir şekilde koşuyordu. Nefes alıp veremeden koşmaya devam ettim. Bu nasıl bir ayıydı 2 saniyede enseme kadar geliyordu.

Nefesini ensemde hissetmeye başlamıştım. İnanmayacaksınız ama ayının tekrar ayağı kaydı ve düştü. Kahvede bıyık altından gülenlerin olduğunu görüyordum. Tam anlatmaya başlarken kahvedekilerden biri dayanamadı:

-Avcı bey sende amma yürekli biriymişsin. Ayının nefesini 3 kez ensende hissettin ve koşmaya devam ettin ben bu olayı yaşasam altıma ederdim.

Avcı, sözünü kesen kişiye ters ters bakmış ve :

-Sözümü karıştırma! Ayı üç kez neyin üstüne basıp düştü sanıyorsun sen?

Yayımlayan