Medeniyet Yanılsaması

Medeniyet Yanılsaması

Bir zamanlar olduğumuz yere dönmeliyiz. Sadece tabiata bak, hayatın ne kadar basit olduğunu göreceksin.

Tarkovsky, Nostalgia (1983)

MEDENİYET YANILSAMASI

İnsanlık için gerçek, tabii çıkarların ne olacağının açıklanması;bunların sağlanmasıyla herkesin iyileşip asilleşeceği; medeniyetin ve bilimum ideolojilerin, insanı daha ölçülü daha müreffeh kılacağı varsayımı çökeli epey zaman oluyor. Yirminci asrın iki büyük savaşı, ekonomik buhranlar,sosyal çalkantılar ve teknolojik gelişmeler bunu ispatladı.Bütün bu olayları acı bir tecrübeyle yaşamamıza rağmen, bunlardan ders çıkarıp geleceğe bakmak yerine hala yerimizde sayıyoruz.Neyi kaybettiğimizi bilmiyoruz, dahası neyi kaybettiğimizin farkında değiliz. İnsanoğlunun trajedisi de burada başlıyor.”Akıl” en değerli vasıf ve her şeyin üstündedir. Fakat insanoğlunun yapıp ettiklerine bakarsanız akıldan zerre eser yoktur.

“Medeniyetin insanda duygu çeşitlerini artırmaktan başka bir işe yaradığı yok. Duyguların çeşitlenmesiyle insan işi kan dökmekten zevk almaya kadar vardırabiliyor. Cinayetlerde en usta incelikler gösterenlerin en medeni insanlar olduğuna dikkat ettiniz mi hiç? İnsan eskiden hak uğruna kan döker, bunun için önüne geleni temizlerdi. Zamanımızdaysa kan dökmeyi iğrenç bulduğumuz halde bu iğrençlikten kendimizi alamıyoruz…hem de eskisinden daha çok.”

Arkaik dönemden günümüze gelene kadar tarihin birçok döneminde savaşlar, kıyımlar oldu. Modern insan ise bunları bitirmek için ürettiği çareler yüzünden topyekun bütün bir insanlığı zehirledi. İnsana rağmen insanlığı kurtarmak…aman ne yüce bir amaç, bizi bu incelikler öldürdü. Salt bir aklın, hislerden yoksun zekanın büyüsüne kapılanlar dünyayı kurtarmak için kolları sıvadı.Hep daha iyiye,daha yüce olana ulaşacağını düşleyen ideolojiler ve ekonomik sistemler daha çok acıya, daha çok sömürüye yol açmaktan başka bir işe yaramadı. Başka insanların kanı üzerinde bir anıt gibi yükselen medeniyet.Medeniyetin getirdiği yıkım, iddiası gibi çok büyük oldu.

Bütün ideolojik ve ekonomik sistemler için,insanlık dev bir makineden ibaretti. İnsan bir deney faresidir ve yüce amaçlar uğruna her tür zehir üzerinde denenebilir. Halbuki insan toprak ve çamurdandı ve bir ruhu vardı.Ama acelesi vardı herkesin. Ufukta “Büyük İnsanlık İdeali” çıplak yalın bir vaziyette bekliyor. Ona ilk ulaşana her şeyini verecekti ve herkes insanlığı kurtarma yarışında birinci olmak için birbirini ezip geçiyor, deli gibi koşuyordu menzile ulaşıp o nazenin sevgiliyi kollarına almak için.Bu hengamede esas insanın sesi duyulmuyordu hiç, oysa insanın üzerinden atlayıp geçmişlerdi,bir dursalar, bir durabilseler arkalarında insanı göreceklerdi. Bir zamanlar oldukları yerde.

Medeniyet Yanılsaması adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir