Şehir Simitleri

Şehir Simitleri, her ilin kendine özgü meşhur yiyecekleri vardır. Bazıları da her şehir tarafından yapılır. Bunlardan biri de “Simit”tir. Her ne kadar her şehirde simit yapılsa da bazıları ön plana çıkmaktadır. Kimi şehirlerde “kel simit” kiminde “gevrek” kiminde ise “susamlı kebap” olarak anılmakta.

Ankara Simidi

Hamurun pekmez ve susamla birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir ve yemesi lezzetli bir simit. Yumuşak bir dokuya sahip olan simit, diğer simitlere göre bir kez pişiriliyor. Bunun sebebi de hamuru pekmeze batırmış olmak. Ankara’yı ziyaret eden misafirlerin yanlarında hediye olarak götürüyor.

Eskişehir Simidi

Eskişehir simidinin yeri ayrı. Eskişehir’de bulunan kalabak suyu ile yapılan simit diğer simitlere oranlara daha koyu renkli oluyor. Taş fırınlarda odun ateşlerinde pişirilen simitlerin tadına doyum olmuyor.

Kırklareli Simidi

Kırklareli Simidi, içinde bulunan az süt ile tazeliğini uzun süre koruyan bir simit. Bölgedeki buğdaylardan üretilen un ile az yağ ve şeker konularak meşe odunuyla pişirilmekte.

İzmir Simidi

Gevrek, simitten öte bir şey diyor İzmirliler. Simit isterseniz ne istediğiniz pek anlaşılmayabilir. İzmir’de simitlere gevrek denildiğini unutmayalım. Hamurun pekmezle birleşmesinden sonra kısa bir süre kaynatıldıktan sonra susamla süslenir. Olayın sonunda isminin hakkını veren gevrek gibi gevrek (simit) ortaya çıkıyor.

İstanbul Simidi

İstanbul yerlilerine göre eskilerde yapılan simitlerin yerini şu sıralarda yapılan simitlerin vermediği söyleniyor. Şehir simitleri arasında en çok tüketilen simit olarak listenin başında geliyor. İstanbul simidi, hazırlanış şekli ile diğer simitlerden ayrı olarak tutuluyor.

Osmaniye Simidi

Osmaniye simidi, denildiği zaman akla şalgam da gelir. Simit ve şalgam, bölgeyi ziyaret edenlerin kesinlikle tadına baktığı muhteşem ikili.Osmaniye simidinin hamurunun inceliği ve yavaş pişmesi ve kırmızıya yakın rengi ile tadını diğer simitlerden ayırıyor.

Trabzon Simidi

Herkesin alışkın olduğu normal boyuttaki simitlere göre küçük boyutta hazırlanan Trabzon simidi, hem susamlı hem de susamsız olarak üretiliyor. Trabzon simidi, fırından çıktığında yenilirse tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz. Simit, biraz beklediğinde sıcaklığı soğuduğundan sertleşiyor.

Rize Simidi – Kerkeli

Adı her ne kadar Rize Simidi olarak anılsa da tüm Karadeniz simidi veya Kerkeli simidi olarak bilinmekte. Simit, Ruslardan bu topraklara geçtiği söyleniyor. Simidin sertliğinden yemek için sağlam dişlere sahip olmak gerekiyor. Simitte susam bulunmadığından dolayı halk arasında “kel simit” olarak da bilinmekte.Bu simidin kalorisi çok az bulunduğundan tüketim sayısını arttırıyor.

Şehir simitleri her ilin kendine özgü yapılış ve hazırlanış şekilleri ile ortaya farklı tatlarda simitler ortaya çıkıyor.

Yayımlayan