‘Maske’yle gelen ‘ben’lik

Oscar Wilde’ın o güzel sözünü hatırlayarak başlamak istedim yazıma…  “İnsan kendi kişiliğinde konuşurken çok az kendisidir, ona bir maske ver ve sana doğruyu söylesin…”

Bazen ürküten, bazen güven duyduğun bazen ise dert ortağın olduğu hissiyatını veren maskeler vardır. Bazıları senin senin süper kahramanındır, bazılarından nefret edersin, bazılarından ise “Aaa! bu benim gibi” dersin. Kendini genellikle ona benzetmeye çalışırsın. Altında olan yüzü kendi yüzün gibi düşünmeye başlarsın.

Küçükken hep bir maskeli kahraman olmak istedim. İnsanlara yardım edecektim ve gerçek kimliğimi kimse bilmeyecekti. Olmadı, yapamadım  🙂

Ya da elimden tutmadılar diyelim.

Sinema tarihinde çok fazla maske kullanmış karakterler olsa da, bazı maskeler vardır ki hafızalarımızda yer etmiştir. Sinema tarihinde hafızalarda yer eden on maskeyi sizinle paylaşmak istedim.

10- Deadpool  : Deadpool, kanser hastası olan bir insanın ilaçla bu hastalığı yeneceğini söylenmesi üzerine mutanta dönüşen bir karakterdir. Kendine has tarzı ile diğer maskelilerden ayrılan deadpool, hayatın her anıyla eğlenmesiyle, bizimle konuşmasıyla sinema tarihinde unutulmayan bir maskeli karakter haline gelmiştir. Deadpool, kendinin çizgi karakter olduğunu bilen ve bu haliyle bile alay eden iyi bir  karakterdir. Çok konuşkan ve yaptıklarıyla kendisiyle bile çelişen bir süper kahramandır.

9- The Mask (Maske) : Maske, toplumdan çok fazla saygı görmeyen ve etrafı tarafından alay edilen bir asosyal karakterdir. Bir gün evine gelen maskeyi yüzüne taktığında yarı mutant halini alarak zıt bir karakter olan Stanley’in hikayesini anlatmaktadır. Maske, içinden geçen, bazen yapmadıklarımızı bizim için yapan bir karakter olarak herkesin beğenisini toplar. Eğlenceli bir karakter olan Maske, her zaman kötülerin karşısında onlarla alay ederek onları yenmiştir. Stanley, maskeyi taktığı zaman asosyalliğinden kurtulur. Maske, insanlara eğlenmeleri gerektiğini ve kendileriyle barışık olmalarını aşılamış bir maskeli karakterdir.

8- Darth Vader : Vader, Star Wars serisinin en kötü kahramanlarından biri olsa da sevilen bir karakter de olmayı başarmıştır.. Anakin Skywalker’ın kollarıyla, bacaklarının makine olması ve yanan yüzünü de maskesiyle kapatmasıyla Dart Vader olmuştur. Vader, maskesiyle ürkütücü daha da biri haline gelmiştir. Dünyada satış rekorları kıran bir maskeye sahiptir.

7- The Mask of Zorro (Zorro) : Tarzı, karizması ve ailesini korumaya çalışan biri olarak tanınan Zorro, daha sonra adalet için savaşan bir halk kahramanı haline gelmiş karakterdir. Zorro, kimliğini gizlemek için şapka, pelerin ve maske kullanır. Kullanmış olduğu kılıcı ile isminin baş harfi olan “Z” yi çizmesi ile hafızalarda güzel bir yer edinmiştir. Bir dönem sokak duvarlarında “Z” şeklinde bir çizik gördüğümüzde kendimizi güvende hissederdik.

6- V for Vendetta : Halk kahramanı diye adlandırdığımız bir süper karakter. “Fikirlere kurşun işlemez” sözüyle akıllara kazınan Vendetta, adaletsiz düzene ve diktatör yönetime başkaldırının sinemadaki adıdır. Vendetta, beyaz maskesini, siyah şapka, uzun peruk saçlar ve siyah pelerinle daha unutulmaz bir hale getirmiştir. Yüzünü maskesinden dolayı hiç göremediğimiz Vendetta, maskenin arkasında yaptıklarıyla bizim de olabileceğimizi vurguluyor. Sinema tarihinde yayınlandığı dönemde büyük ses getiren Vendetta’nın maskeleri halen günümüzde kullanılmaktadır.

5- Dr. Hannibal Lecter : Dr. Hannibal, psikiyatrist olan zeki bir seri katildir. Ağzını kapatmak için kullanılan maske insanları yemesine engel olmaktadır. Gözlerinin açık olması insanlarda ürkütücü bir durum bulundurmaktadır. Matematik dehası Dr. Lecter, insan psikolojisinden çok iyi anlayan bir yamyamdır. Birden karşınıza geçip senin kollarını yemek istiyorum derse, bunu çoğu insan şaka algılasa da Dr. Hannibal Lecter söylediklerini yapan bir ruh hastasıdır. İnsanları yemesi engellensin diye ağzına maske yapılmıştır. Her ne kadar kendinden nefret ediliyor olsa da kendine has konuşmasıyla seyirci ile arasında bir bağ kurmuş karakterdir.

4- Örümcek Adam (Spider Man) : Gazeteci Peter Parker’ın bir gün haber için gittiği bir fuarda ömürcek tarafından ısırıldıktan sonra mutant geçirir. Parker, gücünün farkına vardıktan sonra gazeteci kimliğini devam ettirirken zorda kalan insanlara da örümcek adam kıyafeti giyerek yardım etmeye başlamıştır. Kullanmış olduğu örümcek ağıyla sıkıntıda olan insanlara çok kısa sürede ulaşmaktadır. Kapı kirişlerine tırmanarak kendimizi her ne kadar Örümcek Adam gibi görsekde belki de maskeyi takmadığımız için binalardan binalara atlayamıyorduk. Örümcek Adam kıyafeti günümüzde halen doğum günü hediyesi olarak çocukların vazgeçilmezler listesinde ilk sıralardadır.

3- Çığlık (Scream) : Scream, sebebi bilinmeyen bir sebepten dolayı tek tek öğrencileri öldüren psikopat bir seri katildir. Katilin kim olduğu belli olmadığından kullanılan maske sahipleri her filmde değişmektedir. Maske, günümüzde halen popüler kültür tarafından çokça kullanılmaktadır. Sokakta yürürken karşımızda scream maskesi ile gördüğümüz kişilerden ister istemez ürker, bir iki adım uzağa gideriz.

2- Demir Adam (İron Man) : Milyarder olan Tony Stark’ın ailesine ait teknoloji şirketi vardır. Silah üretimi de yapan şirketinde silahlara olan ilgisi oldukça fazladır. Göğsünde bulunan reaktör sayesinde hayatta kalmaktır. Kendine demirden kıyafet yapar ve bunu çok güçlü  teknolojik silahlarla destekler. Uçabilen bir kıyafeti olan Tony Stark kimliğini her ne kadar gizlemese de maskesini taktığı zaman olayların gidişatı değişir. Avuç içlerinde bulunan itici güçler ve kaskının içindeki gelişmiş teknoloji ile herkesi kendisine hayran bırakmıştır. Demir Adam günümüzde çok sevilen bir maskeye sahip karakterdir.

1- Batman : Gecelerin tek hakimi olan, içimizden biri olan ve hiçbir mutant enerjisine sahip olmayan efsane maskesiyle Bruce Wayne namı değer Batman. Milyarder olan Wayne, insan üstü yeteneklere sahiptir. Dövüş sanatında, bilimde, teknolojide vs kendini geliştiren Wayne, bütün bu özelliklerini kötüleri iyilerden korumak için kullanır. Kendisi istediği zaman geceleri istediklerine görünen Batman, maskesi ile kötülerin korkulu rüyaları olmuştur. Batman maskesi efsaneler arasında listenin ilk sırasında yer almıştır.

Maskeler, insanların gerçek yüzlerini ortaya çıkarmıştır. Her zaman iyileri korumak, adaleti sağlamak ve insanlığı iyi yönde geliştirebilecek bir maske kullanmamız dileğiyle…

Yayımlayan